بسم الله الرّحمن الرّحیم

SubzBor - سابزبر


سابزبُر - SubzBor - نرم افزار رایگان برش و سانسور زیرنویس

با سلام و احترام خدمت بازدیدکنندگان عزیز
بار دیگر مفتخر به ارائه یک اسباب بازی جدید هستم که ایده (عقده:) اون از چند سال پیش شکل گرفت.
اگر اهل فن باشید مطمئنا می دونید که هر نرم افزاری که برای سانسور و برش فیلم استفاده می شود محدودیت هایی دارد از جمله نوع فرمت های پشتیبانی شده زیرنویس، نوع برش (با دقت GOP یا با دقت فریم)، نوع تبدیل فرمت جریان های فیلم، سیستم عامل های پشتیبانی شده توسطش و غیره. در نتیجه، ایده سابزبُر شکل گرفت تا نیازی نباشه نرم افزار برش زننده اصلا از زیرنویس پشتیبانی بکند. همین که زمان بندی های هر برش مشخص باشد کافیست. فقط در سابزبُر بجای نوشتن دیکدر برای تک تک فرمت های پشتیبانی شده، که باز اهل فن می دانند سال ها وقت می بره تا در برخورد با نمونه های مختلف زیرنویس به کمال نسبی برسن، و ریسک این هم هست که وسط کار شرایط توسعه دهنده عوض بشه و پروژه نیمه کاره رها بشه، از دو نرم افزار به خوبی شناخته شده ی FFmpeg و MKVToolNix بهره برده شد.

مشاهده کارایی سابزبُر + اِس اِم اِم ویدئو اِسپلیتر
مشاهده کارایی سابزبُر + زِلیسافت ویدئو کانورتر
+ آموزش استفاده از ویژگی تاخیر و تعجیل

توضیحات بیشتر:
سابزبُر یک ظاهر گرافیکی می باشد که با استفاده از نرم افزارهای FFmpeg و MKVmerge و MKVextract اقدام به برش زیرنویس می کند. هدف اصلی سابزبُر برش زیرنویس و هماهنگ نگاه داشتن آن با فیلم سانسور شده (به وسیله ادیتور های دقیق که با دقت "فریم" برش می زنند) است تا هنگام سانسور (یا حتی جدا کردن بازه ای بعنوان نمونه از) فیلم در نرم افزاری که از زیرنویس پشتیبانی نمی کند، به هاردساب کردن یا روش های پیچیده و دستی نیازی نباشد. نسخه حاضر از زیرنویس های متنی ass srt ssa vtt smi stl و زیرنویس های عکسی idx|sub و sup پشتیبانی می کند.

نکته ها:
نرم افزار بر روی تعداد قابل قبولی از زیرنویس ها با فرمت های مختلف تست شده (بیشتر srt و ass و sub و sup). اما چون SubzBor دیکد کننده نیست، در صورت وجود مشکل با یک زیرنویس خاص، مشکل به سابزبُر بر نمی گردد.
خروجی تمام زیرنویس های متنی srt خواهد بود و زیرنویس های عکسی مطابق با فرمت ورودی
MKVToolNix در کنار نسخه لینوکس ارائه نشد. به دلیل اینکه نسخه لینوکس آن بصورت dynamic link از libboost استفاده می کند و فقط هم با همان نسخه libboost که با آن کامپایل شده کار می کند. کلا یعنی برای پرتابل بودن در لینوکس باید بصورت کاملا استاتیک کامپایل بشود که مطمئنا دردسری هست برای خودش. پس یک راهی که خودم هم استفاده کردم کامپایل اون از روی سورس بود طبق این لینک از سایت سازنده که می توانید ویدئوی اون رو که ضبط کردم در این آدرس مشاهده بفرمایید. البته اگر توسط پکیج های نصب ارائه شده توسط سایت سازنده اون توانستید نصب کنید و راه بندازید که خیلی هم خوب. آدرس دقیقش رو در تنظیمات سابزبُر می دهید. مثلا /usr/bin/mkvmerge .البته تنها نسخه 9.0.1 به بالا تست شده و نسخه پائین تر ممکنه مشکلاتی با روند سابزبُر داشته باشه. کلا اگر قصد برش زیرنویس های VobSub و PGS رو ندارید نداشتن MKVmerge و MKVextract هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی کند.
سعی کنید از همین FFmpeg که با برنامه ارائه شده استفاده نمایید و پائین تر نروید که با روند سابزبُر کار نمی کنند.
SubzBor به خودیه خود با ویندوز XP مشکلی ندارد اما MKVToolNix پشتیبانی خود را از این ویندوز برداشه.
برای اجرا به هیچ رانتایمی احتیاج ندارد و عملکرد نرم افزار در ویندوز های xp، 7 و 10 و لینوکس زوبونتو تست شده. نوشته شده با Lazarus و FPC، برای علاقه مندان.

دریافت:
از یکی از لینک های زیر اقدام کنید. Win32 نسخه سیستم عامل ویندوز هست و GTK2 نسخه مخصوص سیستم عامل لینوکس. hash فایل ها هم قرار داده شده و توصیه ام این هست قبل از استفاده از یکی بودن هش اطمینان حاصل نمایید .

دانلود از دراپ باکس
دانلود از گوگل درایو

لیست تغییرات:
1.0.1
نشان دادن پیام خطا در صورت ذخیره نشدن فایل خروجی
تعویض FFmpeg هم برای لینوکس و هم ویندوز با بیلد شخصی. به منظور سازگار کردن نسخه ویندوز با xp ، رسانیدن پروانه آن به LGPL و در نهایت کم کردن حجم آن با حذف کتابخانه های غیر لازم